umowa najmu
Jest to umowa o najem instytucjonalny, którą zawierasz ze spółką MDR Świdnik Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, utworzoną przez Fundusz Sektora Mieszkań dla Rozwoju FIZAN.
- W umowie znajdziesz jasne i szczegółowe informacje o wszystkich obowiązkach Wynajmującego i Najemcy, a także o: opłatach, terminach płatności oraz zasadach korzystania z mieszkania.
- Umowa o najem instytucjonalny jest zawsze zawierana na czas określony. W przypadku naszych inwestycji: 24 miesiące.
jak zostać Najemcą?
Jeżeli chcesz wynająć mieszkanie, sprawdzamy czy masz zdolność czynszową, a więc czy będziesz w stanie opłacać czynsz i rachunki.
SKŁADASZ:
- oświadczenia dot. swojej sytuacji finansowej, czyli dochodów (np.: 800+, pensja, zysk z prowadzenia firmy) i zobowiązań, czyli stałych kosztów gospodarstwa domowego
- dokumenty potwierdzające twoje dochody (np. zaświadczenie od pracodawcy)
- upoważnienia do sprawdzenia twoich danych w BIG InfoMonitor i KRD (możesz mieć kredyt albo raty na meble, o ile je terminowo spłacasz)
opłaty mieszkaniowe
CZYNSZ
Czynsz, czyli opłata za korzystanie z lokalu. Jeżeli spełniasz warunki programu „Mieszkanie na Start”, otrzymasz dopłatę do czynszu.
OE
OE to koszty utrzymania powierzchni wspólnych, w tym: oświetlenie chodników, parkingów i klatek schodowych, ogrzewanie klatek schodowych, utrzymanie zieleni, sprzątanie, odśnieżanie, usuwanie awarii, ryczałt na drobne remonty, przeglądy: gwarancyjne, ogólnobudowlane, a także przeglądy techniczne mieszkań, instalacja urządzeń – zgodnie z aktualnymi przepisami, koszty zarządu nieruchomością wspólną.
RACHUNKI
Twoje indywidualne rachunki za: ogrzewanie, dostawy energii, wody oraz odbiór ścieków, odpadów i nieczystości ciekłych. W każdym mieszkaniu są liczniki. Płacisz tylko za to, co sam zużyjesz.
oszacuj swoją dopłatę
ile pieniędzy na start?
KAUCJA
Wpłacasz ją w ciągu 14 dni od podpisania umowy najmu. Jest to 2-krotność miesięcznego czynszu.
PIERWSZY CZYNSZ
Liczymy go od dnia, w którym odebrałeś klucze. Pierwszą fakturę otrzymasz z końcem miesiąca, a kolejne wystawiamy pierwszego dnia każdego miesiąca.
INNE
Mieszkanie musi być ubezpieczone. Możesz przystąpić do ubezpieczenia grupowego; zazwyczaj jest to koszt poniżej 50 zł.
CZĘSTE PYTANIA
Mieszkanie możesz wynajmować zawierając umowę o najem instytucjonalny. Pierwsza umowa jest zawsze podpisywana na okres 24 m-cy.
Czy nadal będę mógł mieszkać z dziećmi, kiedy skończą 18 lat?
Jasne. Aby tak się stało, podpiszemy aneks, który ustanowi pełnoletnie dziecko jako współlokatora. Tak jak w przypadku umowy najmu, konieczne będzie dostarczenie nowego oświadczenia o dobrowolnym poddaniu się egzekucji. W ten sposób dziecko staje się pełnoprawnym lokatorem.
Czy mieszkające ze mną dziecko, po osiągnięciu pełnoletności, będzie musiało przejść badanie zdolności czynszowej?
Jeżeli dziecko mieszkało w lokalu zanim ukończyło 18 lat, to nie. Pobieramy tylko raport z KRD (Krajowego Rejestru Długów) i Big InfoMonitor.
Kto pokryje koszt aktu notarialnego?
Nie będziesz obciążony kosztami aktu notarialnego, jeżeli sporządzony będzie u notariusza wskazanego przez nas. Pokrywamy 100%. W sytuacji gdy zaproponujesz inną kancelarię, wówczas jej koszty ponosi Najemca.
Czy po śmierci najemcy, najem może być kontynuowany przez jego pełnoletnie dziecko?
Tak, ale w tej sytuacji dziecko będzie musiało przejść badanie zdolności czynszowej.
Jeśli najemca posiada działkę budowlaną, czy może zawrzeć umowę najmu?
Tak, właściciel działki budowlanej może zawrzeć umowę najmu. Przepisy nie zawierają żadnych ograniczeń dla właścicieli nieruchomości gruntowych.
Już po podpisaniu umowy najmu odziedziczyłem inne mieszkanie. Czy nadal mogę być najemcą?
Niezależnie od tego, czy posiadasz własne mieszkanie czy nie, możesz wynajmować lokal od Funduszu Mieszkań dla Rozwoju. Pamiętaj jednak, że własne mieszkanie może być przeszkodą w uzyskaniu dopłat do czynszu.
Podpisałem umowę najmu a po kilku latach zdecydowałem się wyjechać za granicę. Nie chcę, aby mieszkanie stało puste. Czy mogę je podnająć osobie trzeciej?
Nie. Nie wolno podnajmować mieszkania osobie trzeciej. Napisz do nas wniosek, w którym przedstawisz swoją sytuację. Każdy taki przypadek rozpatrzymy indywidualnie.
W mojej umowie jest zapis o waloryzacji czynszu. Czy to oznacza ciągłe podwyżki?
Zapis o waloryzacji jest standardem w długookresowych umowach najmu. Waloryzacja oznacza, że czynsz może się zmienić wtedy, kiedy zmieni się tzw. wskaźnik inflacji (średnioroczny wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych ogółem w danym roku), publikowany przez Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego. W praktyce oznacza to, że:
- Czynsz będzie waloryzowany raz do roku
- Jeżeli wskaźnik inflacji będzie dodatni, czynsz ulegnie podwyższeniu, a jeżeli ujemny – obniżeniu
- Wysokość ewentualnej podwyżki lub obniżki będzie równa wysokości wskaźnika inflacji
Waloryzacji podlega również kaucja!